مشاوره

کنترل خستگی

خستگی غیر قابل توضیح یکی از شایع‌ترین دلایلی است که افراد به خاطر آن به پزشک مراجعه می‌کنند. به گزارش روزیاتو، بر اساس یک نظرسنجی ۶۱ درصد از زنان و ۴۹ درصد از مردان می‌گویند که پس از بیدار شدن از خواب احساس خستگی می‌کنند. اما همه‌ی خستگی‌ها یکسان نیستند و تا زمانی که ندانیم علت خستگی چیست، نمی‌توانیم آن را برطرف کنیم. در ادامه انواع خستگی و راه حل مقابله با آن را مرور می‌کنیم.

۱. خستگی هورمونی

یکی از انواع خستگی، خستگی هورمونی است. همانطور که هورمون‌ها نقش مهمی در سطح انرژی بدن بازی می‌کنند. در زنان، زمانی که هورمون‌های استروژن و تستوسترون پس از تخمک‌گذاری، حدود روز‌های ۱۲ تا ۱۴ سیکل قاعدگی، کاهش می‌یابند، احساس خستگی بیشتری می‌کنند. سطح هورمون آرام بخش پروژسترون نیز افزایش می‌یابد و باعث می‌شود احساس بی حالی بیشتری داشته باشید. خستگی در زنان همچنین ممکن است به خاطر کمبود آهن از دست رفته از طریق خون قاعدگی باشد. آهن به رساندن اکسیژن انرژی‌زا به سلول‌ها کمک می‌کند، بنابراین زمانی که بدن کمبود آهن دارد، اکسیژن کم می‌شود و احساس خستگی می‌کنید. برای مقابله با خستگی‌های هورمونی، بیشتر بخوابید، نوشیدنی‌های انرژی‌زا مانند آب میوه یا چای کافئین‌دار بنوشید، غذا‌های غنی از آهن را به وعده‌های غذایی خود اضافه کنید و برای چرت‌های کوتاه بعد از ظهر برنامه‌ریزی کنید.

۲. خستگی ناشی از فرسودگی

یک شغل یا رابطه پر استرس، نگرانی‌های مالی و مراقبت از خانواده بدون حمایت می‌تواند منجر به فرسودگی شغلی شود، به خصوص اگر راهی برای خروج از آن نمی‌بینید. انباشته شدن هورمون استرس، کورتیزول، می‌تواند بر خواب تأثیر بگذارد، همانطور که روی مغز تحت استرس تأثیر می‌گذارد. در این شرایط حالت آرامش‌بخش و عمیق خواب، خواب با موج آهسته، که مغز برای حفظ تعادل مواد شیمیایی و هورمون‌های مغز به آن نیاز دارد، به طور مداوم ناپدید می‌شود. تنها پس از چند شب محرومیت از خواب با موج آهسته، خستگی شدید و دردناک پدید می‌آید. برای مقابله با خستگی‌های ناشی از استرس و فرسودگی به راه‌هایی برای کاهش فشار در زندگی خود فکر کنید. برای شروع فهرست کار‌های خود را متعادل کنید. کار‌ها و مسوئلیت هایتان را برون سپاری کنید. بعضی از کار‌هایی که به حضور شما نیازی نیست را می‌توان به شریک زندگی و یا حتی والدین و دوستانتان بسپارید. به مراقبت از خود به عنوان سرمایه گذاری برای پرانرژی بودن نگاه کنید.

۳. خستگی ناشی از تغذیه

یکی دیگر از انواع خستگی، خستگی ناشی از تغذیه نامناسب است. افرادی که بیشتر مواد قندی و کربوهیدراتی مانند ماکارونی، نوشابه‌های گازدار و شیرینی مصرف می‌کنند، خواب آرامی ندارند. غذا‌های فرآوری شده با کربوهیدرات بالا همچنین باعث آزاد شدن سریع گلوکز در خون می‌شوند و به دنبال آن کاهش یافته و شما را خسته می‌کند. برای مقابله با خستگی ناشی از تغذیه، برای تقویت باکتری‌های روده و سروتونین، غذا‌های شیرین و فرآوری شده را با اقلام خانگی و فیبر دار مانند سبزیجات و لوبیا عوض کنید. یک رژیم غذایی سرشار از قند‌های تصفیه شده و نشاسته، ویتامین‌های B مورد نیاز بدن برای تولید انرژی موثر را کاهش می‌دهد. منابع خوب ویتامین B سبزیجات سبز و برگدار هستند.

۴. خستگی افسردگی

احساس خستگی دائم در طی چند هفته و نداشتن انرژی برای انجام بسیاری از کار‌هایی که قبلاً از انجام آن‌ها لذت می‌بردید، نشانه کلاسیک افسردگی است. اگر افسرده باشید، مواد شیمیایی مغز از تعادل خارج می‌شوند، از جمله انتقال دهنده‌های عصبی و هورمون‌هایی که بر الگو‌های خواب حاکم هستند. در نتیجه خواب عمیق کمی خواهید داشت. برای مقابله با خستگی ناشی از افسرگی، فعالیت بدنی بیشتر یانجام دهید. مشخص شده است که ورزش به اندازه دارو‌های ضد افسردگی در غلبه بر افسردگی مفید است.

۵. خستگی جسمانی

درد ماهیچه‌ها و نفس نفس زدن هنگام بالا رفتن از پله‌ها یا راه رفتن، طبیعی است. اما اگر حتی زمانی که بدن خود را زیاد حرکت نداده اید و ۷ تا ۹ ساعت خوابیده اید، اما همچنان این علائم را دارید باید توسط پزشک معاینه شوید. نحوه مقابله با خستگی جسمانی، با پزشک خود مشورت کنید و آزمایش خون بدهید. دلایل احتمالی زیادی برای خستگی فیزیکی غیرقابل توضیح وجود دارد، از جمله شرایط جدی مانند سرطان. اگر فردی به مدت ۴ هفته یا بیشتر دچار خستگی باشد، ممکن است به خاطر کم‌خونی، مشکلات قلبی و مشکلات تیروئیدی دچار خستگی شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *